İDSO Avrupa Turnesi

Konser


İDSO Avrupa Turnesi


Almanya’da 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Türkiye’nin Berlin Büyükelçiliği tarafından 30 Ekim’de Berlin Filarmonisinde coşkuyla kutlandı.

Resepsiyonda şehitler için bir dakikalık saygı duruşunun ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı mesajı okundu. İstanbul Devlet Senfoni Orkestrası (İDSO), dünyanın önde gelen orkestralarından Berlin Filarmoni’nin Büyük Salonu’nda konser verdi. Konseri dünyaca ünlü Şef Howard Griffiths’in yönettiği ve Piyanist Can Çakmur’un solist olarak yer aldığı programda Türk bestecilerin eserleri okundu. Türkiye Cumhuriyeti Berlin Büyükelçisi Ahmet Başar Şen TRT’ye yaptığı açıklamada, “Türkiye’nin 100. Yılını Berlin Filarmoni binasında kutluyoruz. Kültür ve Turizm Bakanlığı’mıza İstanbul Devlet Senfoni Orkestrası’nı burada görevlendirdiği için teşekkür ederim. Yüzüncü yıl sevincimizi Almanya’da yaşayan toplumumuz, Büyükelçilerle ve Alman devlet görevlileriyle kutlamak istedik. Coşkuyla, büyük bir mutlulukla Türkiye Cumhuriyeti’nin yüzüncü yaşını kutluyoruz.” dedi. Almanya’da yerleşik Türk STK temsilcileri ve Alman siyasiler başta olmak üzere 2500 davetlinin katıldığı programda Türkiye Cumhuriyeti’nin 100 yılını anlatan fotoğraf sergisi de davetlilere sunuldu.

  • 71-DSC_0933.jpg
  • 158-DSC_1453.jpg
  • 51-Tu¨rkiye 100.yil 1__1645.jpg
  • 71-Tu¨rkiye 100.yil 1__1686.jpg

 

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı ve Cumhuriyet'in 100. yıl dönümü dolayısıyla Zürih'teki Tonhalle konser salonunda Zürih Başkonsolosu Hasan Emre Uygun ve Türkiye'nin Bern Büyükelçisi Emine Ece Özbayoğlu Acarsoy ev sahipliğinde düzenlenen konsere, Türkiye'nin Cenevre Başkonsolosu İpek Zeytinoğlu Özkan, yabancı diplomatlar, Zürih'teki uluslararası kuruluşların temsilcileri, Türk vatandaşları ve çok sayıda davetli katıldı. Konser, İstiklal Marşı ve İsviçre milli marşının okunmasıyla başladı. Büyükelçi Acarsoy, burada yaptığı konuşmada, Cumhuriyet'in birinci asrının kutlamalarının onurunu yaşadıklarını belirtti. Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün "Bir millet sanattan ve sanatçıdan mahrumsa tam bir hayata malik olamaz." sözünü hatırlatan Acarsoy, Cumhuriyet'in 100. kuruluş yıl dönümünü bir sanat etkinliğiyle kutlamanın önemine işaret etti. Acarsoy, "Bu konserin düzenlenmesinde ermeği geçen Zürih Başkonsolosluğuna ve katkıda bulunan sponsorlara teşekkür ediyorum. Şanlı Cumhuriyet'imizin kuruluşunun 100. yıl dönümü münasebetiyle Ulu Önder Atatürk ve silah arkadaşlarını saygı ve minnetle anıyorum." dedi. Başkonsolos Uygun da "Bir asır önce Mustafa Kemal Atatürk'ün önderliğinde, toplumun tüm kesimlerinin fedakarlığıyla kurulan Türkiye Cumhuriyeti’nin 100. kuruluş yıl dönümünü Zürih'in müstesna salonlarından Tonhalle'de kutlamanın heyecanını ve mutluluğunu yaşıyoruz." diye konuştu. Cumhuriyet'in 100. yılını kutlarken öz güvenle geleceğe baktıklarını belirten Uygun,"Cumhuriyet'imizin 100. kuruluşuna yakışır bir şekilde müziğin evrensel gücüne inanarak Howard Griffiths yönetiminde, piyanist Can Çakmur'un katılımıyla İstanbul Devlet Senfoni Orkestrası'nın vereceği yıl dönümü konseri ile kutlamalarımızı taçlandırdık. Organizasyonda emeği geçen herkese teşekkür ediyorum." ifadelerini kullandı. Uygun, davete icabet eden yabancı konuklar için Almanca selamlama konuşması yaptı.

 

 


Gümüşsuyu Mahallesi Mete Caddesi No:2 Beyoğlu / İstanbul

E-mail: info@idso.gov.tr