Orkestra Şefi


Hasan Niyazi TURA

1982 yılında İstanbul’da doğdu. Küçük yaştan itibaren kompozisyon, armoni ve kontrpuan çalışmalarına babası Prof. Yalçın Tura ile başladı.

7 yaşında Prof. Gönül Gökdoğan ile başladığı keman eğitimini, Prof. Nuri İyicil ile sürdürerek 2003’te mezun olduğu Mimar Sinan Üniversitesi Devlet Konservatuarı’nda Prof. Hasan Uçarsu ile de özel olarak kompozisyon çalıştı. 2004 yılında T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın açtığı Ulusal Beste Yarışması’nda “1. Senfoni”si ile “Büyük Ölçekli Senfonik Eserler” kategorisinde birincilik ödülünü kazandı. Kemanda ustalık çalışmalarını Prof. Cihat Aşkın ile sürdürerek 2006 yılında Cemal Reşid Rey’in Keman Konçertosu’nun ilk seslendirilişini gerçekleştirdi. 2007 yılında (E) Org. Aytaç Yalman’ın hazırladığı metin üzerine “Şehitler Oratoryosu”nu besteledi.

Prof. Gürer Aykal ile özel olarak çalışmaya başladığı orkestra şefliği dalında yüksek lisans çalışmalarını 2010 yılında Hacettepe Üniversitesi Ankara Devlet Konservatuarı’nda Prof. Rengim Gökmen ile tamamladıktan sonra, ülkemizde Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası, İstanbul Devlet Senfoni Orkestrası, İstanbul Devlet Opera ve Balesi, Ankara Devlet Opera ve Balesi, Samsun Devlet Opera ve Balesi, Çukurova Devlet Senfoni Orkestrası, Antalya Devlet Senfoni Orkestrası, Eskişehir Büyükşehir Belediyesi Senfoni Orkestrası, Muğla Büyükşehir Belediyesi Senfoni Orkestrası,  CRR Senfoni Orkestrası, Orkestra Akademik Başkent, Karşıyaka Oda Orkestrası ve Doğuş Çocuk Senfoni Orkestrası; yurtdışında Sliven (İslimye) Senfoni Orkestrası (Bulgaristan), Karaganda Senfoni Orkestrası (Kazakistan) ve Orta Saksonya Fialrmoni Orkestrası ile şef olarak sahneye çıktı.

2012 yılında bestelediği ve ilk seslendirilişi aynı yıl Katar’da yapılan “Klarinet Konçertosu” yurtiçi ve yurtdışında çeşitli solistlerce seslendirildi. 2013 yılında bestelediği “Aspendos: Yüzyılların Aşkı” Balesi, aynı yıl gerçekleştirilen 20. Uluslararası Aspendos Opera ve Bale Festivali’nde Nugzar Magalaşvili’nin koreografisi ile sahnelendi. İstanbul Kültür ve Sanat Vakfı siparişi üzerine bestelediği “Şehidin Türküsü” senfonik şiiri 43. İstanbul Müzik Festivali’nin (2015) açılışında seslendirildi. “Konçertango” adlı keman konçertosunun Almanya’daki ilk seslendirilişinde solist olarak sahne aldı. “Andante” dergisi 2016 Donizetti Klasik Müzik Ödülleri’nde “Yılın Bestecisi” seçilen Tura, ayrıca 2020 yılında “Onlar” başlıklı çoksesli koro eseriyle “4. Çoksesli Koro Eserleri Beste Yarışması”nda ikincilik; “Horondo Capriccioso” adlı eseriyle de “6. ADK-DER Beste Yarışması”nda birincilik ödülünü kazandı.

Doğuş Grubu’nun 2006 yılında başlattığı sosyal sorumluluk projesi Doğuş Çocuk Senfoni Orkestrası’nın kuruluşundan beri Şef Yardımcısı olarak çalışan Tura, 2021 yılından beri İstanbul Devlet Senfoni Orkestrası’nın 1. Şef vekili olarak görev yapmaktadır. 

 

 

1. Kemanlar

Julide Yalçın (Başkemancı)

Özgecan Günöz (Başkemancı)

Nihal Demirhan

Nurgül Aktaş

Özüm Günöz

Seda Hoşses

Gaye Süslüoğlu

Beste Gökay

Okan Şamil

Leyla Berk

Ülkü Koper

Ayşe Birden Çevikkol

Filiz Özsoy

Rüstem Mustafa

2.Kemanlar

Seçil Başabak Kalyoncu

Aycan Küçüközkan

Hülya Özalaşar

Gülbin Ermutlu

Dilcu Mahur Tukan

Yaren Budak

Ekin Güldoğan

Eylül Umay Taş

Başak Erdem Atasoy

Ezgi Er

Dilara Yıldırım

Burcu Bülbül

Viyola

Özlem Sevil

Ayşegül Baytöre

Banu Büyükkasap

Tuncer Özpay

Evrim Baştaş

Can Şakul

Aslı Beste Benian Ataç

Nora Heder

Fikret Diril

İlay Ecem Küçükçifçi

Viyolonsel

Yılmaz Bişer - Grup Şefi

Fulya Krepak

Aslı Kızıltuğ

Çağlar Çeliker

Murat Berk

Mine Cangal

Funda Kasnak Altun

Rahşan Apay Durdağ

Poyraz Baltacıgil

Kontrbas

Nevra Küçükoğlu

Deniz Yurdakul

Gözdem Şele Kement

Asal Altay

İlker Cankara

Flüt

Bülent Evcil

Recep Fıçıyapan

Zeynep Keleşoğlu

Çağla Yılmaz

Obua

Sezai Kocabıyık - Grup Şefi

Damla Tuncer - Grup Şefi Yardımcısı

Simla Efe

Barkın Balık

Klarnet

Evrim Güvemli - Grup Şefi

Serdar Kalafatoğlu

Barış Yalçınkaya

Öykü Karadağ

Fagot

Nüvit Has - Grup Şefi

Recep Gümüş

Sertaç Çevikkol

Melisa Büyükyörük

Korno

Altuğ Tekin - Grup Şefi

Ozan Göktan

Sadi Baruh

Burak Çağman

Can Kiracı

Trompet

Erkut Gökgöz - Grup Şefi

Timuçin Abacı

Enes Velet

Trombon

Tolga Akkaya - Grup Şefi Yardımcısı

Aslı Erşen

Ekin Eti

Altay Acar

Güneş Karaduman

Tuba

Bahtiyar Önder

Timpani

Müşfik Galip Uzun - Grup Şefi

Vurmalı Sazlar

Irmak Tokgöz

Ceren Yolasığmaz

Elif Atamer

Kerem Alptekin

Arp

Bahar Göksu

Piyano & Çelesta

Sarper Kaynak

Gümüşsuyu Mahallesi Mete Caddesi No:2 Beyoğlu / İstanbul

E-mail: info@idso.gov.tr